Δευτέρα 4 Μαΐου 2009

Το Πέμπτο είναι γεγονός!

Σε ένα δυνατό και περίεργο τελικό, ο Αυτοκράτορας Παναθηναϊκός σήκωσε ψηλά το κύπελλο του Πρωταθλητή Ευρώπης (τελικό σκορ 73-71) και έδωσε μεγάλη χαρά στους φίλους του, αλλά και σε όλους τους Έλληνες, φίλους της πορτοκαλί θεάς! Ο αγώνας κρίθηκε σε ένα άστοχο τρίποντο του πρώην πράσινου Σισκάουσκας, αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 20 πόντους (48-28)! Η ΤΣΣΚΑ, όμως, με πολύ καλή άμυνα, αλλά και την αμέριστη συμπαράσταση διαιτητών και γραμματείας, ροκάνισε σιγά-σιγά τη διαφορά. Ο σοκαρισμένος και κακός Παναθηναϊκός του 2ου μέρους αντέδρασε όσο μπορούσε και απέδειξε ότι στη "ρώσικη ρουλέτα" είναι πάντα πιο τυχερός...

MVP του τελικού του Βερολίνου αναδείχθηκε ο Βασίλης Σπανούλης, ο παίκτης που στις πιο κρίσιμες φάσεις της φετινής Ευρωλίγκα πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την οδήγησε στην κορυφή! Στον τελικό, μαζί με τους Διαμαντίδη και Φώτση, έδωσαν αέρα στον Παναθηναϊκό στο 1ο ημίχρονο, αλλά τον κράτησαν και στις δύσκολες στιγμές του 2ου ημιχρόνου, όταν η ΤΣΣΚΑ απειλούσε την κυριαρχία των Πρασίνων στο παρκέ της O2 World!

Υ.Γ: Αναλύσεις και λεπτομέρειες για τον τελικό και το Final 4 αύριο στο Greek Hoopz...