Δευτέρα 2 Μαρτίου 2009

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ...

Ο Άρης ξεπέρασε και το εμπόδιο της Καβάλας με σκορ 78-59 στο Αλεξάνδρειο. Παρά τις πολλές απουσίες που για άλλον ένα αγώνα φάνηκαν αρχικά, αλλά με πολύ καλούς τους Ηλιάδη, Κλαρκ και Αργυρόπουλο έδειξε ότι δεν μπορεί να χάσει την τρίτη προνομιούχο θέση της κανονικής περιόδου. Δεν πρέπει να παραλείψουμε την παρουσία των οπαδών του Άρη και δη του συνδέσμου SUPER 3 που για άλλη μία φορά δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα που μόνο αυτοί γνωρίζουν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, οι κίτρινοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο μισό του αγώνα και έτσι έδωσαν το δικαίωμα στους Καβαλιώτες να ελπίζουν για κάτι καλό. Χαρακτηριστικό το σκόρ του πρώτου δεκαλέπτου, που ήταν 18-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και τα 4 πρώτα λεπτά ο Άρης παρέμεινε "άσφαιρος" αλλά σιγά σιγά βρήκε το ρυθμό του κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (37-33). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους και με επιμέρους σκορ 26-13 έδειξαν ποιός είναι ο Άρης. Ένας Άρης βγαλμένος από τα παλιά... Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Αντρέα Ματσόν να δίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες της ομάδας Σκορδίλη, Χρυσικόπουλο, Μούρτο και Παπανικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-33, 63-46, 78-59.

ΑΡΗΣ (Ματσόν): Κλάρκ 18 (3), Νέλσον 5, Σκορδίλης 4, Μπετς 11, Χρυσικόπουλος 2, Αργυρόπουλος 11 (1), Ηλιάδης 12 (1), Γκαβέλ, Μούρτος, Παπανικολάου 2, Αγαδάκος 3, Μπάρλος 10 (2).

Καβάλα (Πιλαφίδης): Τσιάκος 1, Ντάνιελς 4, Αμαγκού 12 (1), Κέκελης 3 (1), Λόλας 6, Αγγελακόπουλος 9 (1), Καβαλιάουσκας 13, Κούβελας 2, Γκούστας 9 (1).